Implanty zębowe: Czym są i jak mogą przywrócić uśmiech?

implanty zębowe

Implantologia stomatologiczna to stosunkowo młoda dziedzina stomatologii, która pozwala na przeprowadzenie imponującej rekonstrukcji brakującego uzębienia u pacjenta. W zależności od charakteru ubytku zębowego implantologia pozwala na uzupełnienie zarówno braku pojedynczych zębów, jak i większych braków. Jedną z metod leczenia, wykorzystywaną przez specjalistów, są implanty zębowe. Czym są, jak działają i jakie dają nam korzyści?

Implanty zębowe: jak działają?

Implanty zębowe to trwałe, sztuczne zamienniki korzeni zębów w postaci metalowych śrub lub ram (najczęściej tytanowych), które wszczepiane są chirurgicznie w kość szczęki lub żuchwy, tuż pod powierzchnię dziąsła. W ten sposób zapewniają one solidną bazę nowym zębom i wspomagają utrzymanie zdrowego stanu kości szczęki. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od protez zębowych implanty stanowią stały element jamy ustnej.

W implantologii stomatologicznej rozróżnia się dwa rodzaje implantów, które mają zasadniczy wpływ na sposób ich działania:

  • implanty śródkostne – są wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki. W momencie, gdy dziąsło wygoi się po wszczepieniu implantu, wykonywany jest drugi zabieg, który ma umożliwić połączenie śrubki z implantem. Na koniec na śrubce mocuje się sztuczny ząb lub kilka zębów (zwykle na moście lub protezie);
  • implanty podokostnowe – składają się z metalowej ramy, która umieszczana jest na kości szczęki, poniżej tkanki dziąsła. Gdy dziąsło się zagoi, rama jest mocowana na kości. Należy zaznaczyć, że w tym przypadku śrubki przymocowane do ramy wystają z dziąsła i można na nich umieszczać sztuczne zęby. Ze względu na złe rokowania i podwyższone ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych implanty podokostnowe są już dziś rzadkością.

Implanty stomatologiczne: proces leczenia

Zabiegi umożliwiające wszczepienie implantu zębowego wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Czas trwania całej procedury jest uzależniony przede wszystkim od stanu jamy ustnej pacjenta, czyli od tego, ile implantów będzie wszczepionych i czy konieczne jest przygotowanie miejsca w kości przed założeniem implantu. Zwykle pojedyncze implanty mogą być wszczepione podczas jednej wizyty u stomatologa.

Implanty zębowe a jakość życia

Ważną kwestią w przypadku implantów zębowych jest fakt, że elementy te zrastają się z kością szczęki, w efekcie czego tworzą silną podstawę, na której osadzone są protezy lub mosty (np. korony porcelanowe bądź ceramiczne). Jest to szczególnie ważne w kontekście komfortu podczas wykonywania codziennych czynności, np. spożywania posiłków oraz rozmów z innymi, ponieważ protezy nie ześlizgują się i nie przemieszczają w jamie ustnej.

Implanty zębowe: koszty i korzyści

Koszt wszczepienia implantu stomatologicznego zależy od kilku czynników, w tym m.in. od rodzaju wybranego implantu, ilości wszczepionych implantów oraz tego, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur (np. odbudowy kości). Przyjmuje się, że koszt pojedynczego implantu zębowego wynosi od 1 500 – 4 600 zł.

Czy warto rozważyć wszczepienie implantów zębowych? Jeżeli istnieją ku temu wskazania, to zdecydowanie tak – i to nie tylko ze względów estetycznych. Stosowanie implantów zębowych przyczynia się do:

  • poprawy wyglądu;
  • zwiększenia jakości życia;
  • większego komfortu podczas spożywania produktów wymagających gryzienia;
  • poprawy dykcji;
  • ochrony przed zanikiem tkanki kostnej i wzmocnienia całego uzębienia;
  • uzyskania trwałego wypełnienia brakujących zębów, nawet na 10-30 lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *